Drupal Zalety

Zalety używania CMS Drupal

Zastosowanie Drupala

Rozwiązań internetowych jest wiele począwszy od prostych stron internetowych po rozbudowane platformy e-commerce.
Skoro tu jesteś prawdopodobnie wiesz że Drupal to system do zarządzania treścią. Czytając poniższy tekst dowiesz się gdzie możesz zastosować wyżej wymienione narzędzie.

Drupal znak zapytania

Mała strona informacyjna

Małe strony często nazywane są potocznie “wizytówkami” ze względu na znajdujące się na nich informacje. Głównie na tego typu znaleźć możemy dane kontaktowe, opcje “o nas” , mapę dojazdu, czasami dodatkowe podstrony.
Warto jednak powiedzieć, że taki olbrzym jak Drupal w wersji od razu po zainstalowaniu ma więcej opcji niż wymagane jest na tego typu stronach, lecz jeśli myślisz żeby początkowo stworzyć małą stronę, a wraz z rozwojem Twojego biznesu rozwijać również witrynę internetową o nowe funkcjonalności to Drupal posiadając swoją modułową budowę i zdolność do rozbudowywania w nieskończoność, jest idealny dla takiego rozwiązania.

Blog i forum

Przy użyciu CMS Drupal możemy stworzyć zarówno bloga jak i forum, lecz celem twórców nie były właśnie te dwa typy rozwiązań internetowych i są one traktowane raczej jako dodatek do większych portali aniżeli szczyt możliwości.
Oczywiście te rozwiązania są w łatwy sposób dostępne i mają szereg zalet. Jeśli myślisz o jednym z tych możliwości jako swoim głównym celu to istnieją do tego prostsze systemy zarządzania treścią.

Serwisy firmowe

Szerokie spektrum zastosowania Drupala w tworzeniu stron internetowych nie ominęło również stron firmowych.
Dla tego typu stron ważne jest aby poza stabilnym i szybkim działaniem, CMS dawał możliwość stworzenia rozwiązań, które wyróżnią nas na tle konkurencji. To co jest domeną tego CMS-a to bez wątpienia nieograniczone możliwości tworzenia, dlatego jeśli masz jakiś abstrakcyjny pomysł ale boisz się, że nie jest on do zrobienia to właśnie możesz przestać się obawiać bo w świecie Drupala wszystko jest możliwe.
Dla rozbudowanych serwisów firmowych Drupal ma wiele do zaoferowania, bo m.in:

 • Wielojęzyczność,
 • zaawansowane zarządzanie dostępami,
 • ponad 37 000 gotowych rozwiązań,
 • dostępność na każdym urządzeniu,
 • integracje z systemami zewnętrznymi.

Zaawansowane strony urzędowe

To co jest ważne dla tego typu stron to przede wszystkim bezpieczne, stabilne działanie oraz szybkie ładowanie dużych zawartości stron.
Strony urzędowe charakteryzują się jeszcze kilkoma specyficznymi funkcjonalnościami, które bardzo rzadko spotkamy na jakiejkolwiek innej witrynie internetowej, a są to m.in

 • WCAG 2.0
 • wersja kontrastowa
 • wersja okolicznościowa
 • wersja żałobna
 • powiększanie czcionek - dla słabowidzących
 • drukowanie treści
Drupala używają m.in. urzędy miasta Torunia, Szczecina, Gliwic, Koszalina, Jeleniej Góry i wiele innych.

Sklepy internetowe

W 2011 Drupal rozszerzył swoje zastosowanie dodając możliwość zbudowania pełnowartościowej platformy sprzedażowej, która znacząco zwiększyła zastosowanie Drupala.
Drupal Commerce może w standardzie nie jest tak rozbudowany jak konkurencyjne platformy stworzone wyłącznie do sprzedaży, lecz ma ogromny atut w postaci zintegrowanego i dającego ogromne możliwości systemu do zarządzania treścią. Ta zaleta znacząco wpływa na poziom wykorzystywanego marketingu, zarządzania użytkownikami oraz stałego rozbudowywania tak, aby każdy pomysł, który może wpłynąć na zwiększenie sprzedaży był do zrealizowania.
Ten dodatek zbudowany został w oparciu o Drupala wersji 7, która przez wielu uważana jest za najbezpieczniejszą i najbardziej dopracowaną ze wszystkich dotychczas.

Intranety

Niewiele osób może wiedzieć czym właściwie jest Intranet, więc na początek szybkie wyjaśnienie. Jest to system przypominający internet, z tym wyjątkiem że jest on dostępny tylko dla wybranych przez nas osób, stosowany głównie w firmach dla zapewnienia lepszego przepływu informacji, ważnych danych oraz nadzorowania projektów.
Od Drupala w tej kwestii dostajemy intranet o nazwie Open Atrium. To co w nim znajdziemy to m.in.

 • biuletyny informacyjne
 • poczty elektroniczne
 • blogi firmowe
 • kalendarze

Aplikacje Internetowe

Do systemu opartego o drupala można również utworzyć własne lub zintegrować zewnętrzne rozwiązania, które jeszcze nie było z nim powiązane.

Podsumowanie

Jak sam widzisz Drupal to narzędzie o szerokim zastosowaniu, możemy przy jego użyciu stworzyć, modyfikować tak naprawde każde rozwiązanie internetowe jakie tylko przyjdzie nam do głowy. Jego stale rosnący udział w rynku CMS tylko to potwierdza.